Wystawy, z czym to się je?

Domowa Hodowla Uncanny Rottweiler > Nowości > Artykuły > Wystawy > Wystawy, z czym to się je?

Na wystawach oceniany jest nie tylko wygląd psa, ale także jego prezencja, współpraca z handlerem (prowadzącym psa na ringu), zachowanie wobec innych psów i sędziego czy stan zdrowotny, ale przede wszystkim: zgodność ze wzorcem rasowym. No i najważniejsze – pies musi mieć rodowód bądź metrykę wydaną przez Związek Kynologiczny w Polsce bądź inną federację zrzeszoną  FCI.

Przed wystawą

Aby wziąć udział w wystawie trzeba się na nią zgłosić – formularze zgłoszeniowe są najczęściej na stronie oddziału, który organizuje dane wydarzenie. Obowiązkowe jest opłacenie składki członkowskiej ZKwP oraz posiadanie ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Zgłoszenie można wycofać tylko do określonego przez organizatora terminu. Po tym terminie, niezależnie od tego czy stawimy się na wystawę czy nie, będziemy musieli zapłacić za zgłoszone psy. Najczęściej wynika to z ogłoszeniem listy wystawców i uniknięcia wycofywania się osób z wystaw z większą stawką.

W ciągu kilku dni powinniśmy otrzymać potwierdzenie od organizatora wraz z numerem startowym. Ten numer podczas wystawiania powinniśmy mieć na sobie w widocznym miejscu. Numerek startowy może być wysłany do nas pocztą lub będzie do odbioru na wystawie. Najczęściej są w formie naklejki jednak zdarza się, że tak nie jest i dlatego dobrze zaopatrzyć się w opaskę lub coś podobnego na numerek startowy, żeby przyczepić go do ubrania.

Przed wystawą powinniśmy śledzić stronę oddziału, który organizuje wystawę, żeby dowiedzieć się przy którym ringu będzie odbywać się ocena oraz gdzie się on znajduje i jaka jest planowana godzina rozpoczęcia sędziowania.

Rottweiler nie wymaga specjalnych zabiegów przed wystawą. Mimo to powinniśmy pamiętać, żeby pies był czysty i w dobrej kondycji. Zarówno psy zbyt chude oraz w tzw. nadkondycji (czyli delikatnie mówiąc za grube) nie są dobrze odbierane. Rottweilery najczęściej wystawia się na łańcuchu o dużych ogniwach oraz skórzanej  smyczy.

Ze względu na dużą ilość ludzi, psów i zapachów wystawa to stresujące doświadczenie dla psa, dlatego im wcześniej zaczniemy oswajać psa z nimi, tym łatwiej będzie psu zachować spokój.

Na ringu

Najczęściej wystawiamy rottweilery na dużym napięciu smyczy tak, żeby podkreślić wielkość głowy oraz potężną budowę psa. Grzbiet powinien być prosty, ogon uniesiony lub opuszczony, noszony jako przedłużenie grzbietu. Pies powinien być uważny, z dobrym temperamentem, ale powinien być przy tym zrównoważony i bez problemu pozwolić pokazać zęby, a w przypadku samców również jądra.

Ruch psa powinien być wydajny, co jest konsekwencją pożądanego, głębokiego kątowania. Rottweiler jest psem kłusującym i inochód jest wadą, dlatego podczas biegu na ringu należy dostosować tempo do psa.

Więcej na temat budowy rottweilerów w artykule o wzorcu rasy.

Na ring zawsze najpierw wchodzą psy, a później suki, w kolejności od najmłodszych do najstarszych. Po zakończeniu sędziowania psów najczęściej następuje porównanie o CACIB i Res.CACIB, dla wystaw rangi międzynarodowej, a następnie sędzia przechodzi do oceny suk, choć kolejność konkurencji zależy od organizatora i może się różnić w zależności od wystawy.

Po przyznaniu (lub nie) CACIB i Res.CACIB suk, następuje wybór Najlepszego Baby i Szczenięcia (jeżeli nie zostało to zrobione po ocenie suk baby i szczeniąt), Najlepszego Juniora, NDPwR, NDSwR, BOB i BOS.

Tytuły CWC i CACIB oraz Zw. Młodzieży (czyli wnioski na Championa i Interchampiona) są uznaniowe – to znaczy sędzia może je przyznać lub nie, jednak ma obowiązek przyznać tytuły wystawy, czyli BOB, BOS, NJ, NDPwR, NDSwR, Najlepszy weteran itp.

Podczas oceny opis psa zostanie odnotowany na karcie ocen przez sekretarza, razem z zajętym miejscem i przyznanymi tytułami; jej oryginał zostaje przekazany wystawcy, zaś kopia pozostaje w oddziale.

Jeżeli zdobyliśmy tytuł Najlepsze Baby, Najlepsze Szczenię, Najlepszy Junior, BOB lub Najlepszy Weteran powinniśmy otrzymać adnotację “Kwalifikacja na finały”. Wtedy możemy pójść na porównanie grupy (BOG), a jeśli również uda nam się wygrać grupę, możemy startować o tytuł najpiękniejszego psa wystawy (BIS).

Niezależnie od tego co udało nam się osiągnąć na wystawie, nie powinniśmy brać zbytnio do serca negatywnej oceny, dlatego, że wiele zależy od subiektywnej opinii sędziego, a ten najczęściej wybiera psa, którzy niekoniecznie jest wzorcowy, ale najbardziej się mu podoba. Oczywiście, jakość sędziowania rasy jest wyższa na wystawach klubowych lub specjalistycznych, dlatego dobrze też wybrać się na taką wystawę, jeżeli naprawdę chcemy poznać jakie wady ma nasz pies. Zanim w ogóle pojedziemy na wystawę warto zasięgnąć opinii u kierownika sekcji rottweilerów lub II grupy FCI przy lokalnym oddziale ZKwP, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o naszym psie.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy sędzia wybiera psa swojego znajomego – tak zwane sędziowanie drugiego końca smyczy – ale zwykle nic w takim wypadku nie można zrobić innego, tylko wpisać sędziego na własną czarną listę i więcej do niego nie jeździć.