Rottweiler: niebezpieczna bestia czy wspaniały przyjaciel?

Domowa Hodowla Uncanny Rottweiler > Nowości > Artykuły > Hodowla > Rottweiler: niebezpieczna bestia czy wspaniały przyjaciel?

Rottweiler jest jedną z tych ras psów, która budzi skrajne reakcje. Niektórzy ludzie mówią że to rasa niebezpieczna, inni – że to wspaniałe i przyjacielskie psy. Jaka jest prawda? Jako właściciel i hodowca rottweilerów mogę powiedzieć, że prawda jest pośrodku.

Silny charakter

Czasami można usłyszeć opinie, to jest pies dla każdego i nawet osoba, która nigdy nie miała doświadczenia z psami sobie z nim poradzi. W przypadku rottweilera to nie jest prawda i nie wiem czy ktoś kto miał więcej niż jednego psa tej rasy, mógłby postawić taką tezę z czystym sumieniem. Głównym powodem takiego stanu rzeczy, jest to, że rottweilery to psy z natury pewne siebie, zdecydowane i nieustępliwe. Zobacz więcej: Wzorzec rottweilera z komentarzem.

Rottweiler od samego początku potrzebuje dyscypliny w prowadzeniu, bo raz powstałe u niego nawyki trudno jest wyplenić. Dodatkowo, jeżeli właściciel pozwoli sobie wejść na głowę, pies może przestać wykonywać jego polecenia. W przypadku bardzo niewychowanych psów, może reagować agresją na próby wymuszenia czegoś na nim. Dyscyplina i karność nie może być w żadnym wypadku wymuszona przemocą. Oprócz tego, że jest to zła forma tresury, to w przypadku rottweilerów może prowadzić do tchórzostwa. To które z kolei może prowadzić do najbardziej niebezpiecznej formy agresji czyli agresji ze strachu.
Kiedy jednak przezwycięży się te przeciwności, ujawnia się nam ta lepsza strona psa. W pewnym momencie okazuje się, że silny charakter to nie jest jego wada, ale największa zaleta. Ujawnia się nam inteligentny pies, który bez cienia zniechęcenia wykonuje dla nas komendy i czerpie z tej pracy radość. Jego odporność na ból i cierpliwość sprawiają, że jest doskonałym towarzyszem dla dzieci, które i tak mają u niego taryfę ulgową.
Rottweilery uwielbiają spędzać czas z człowiekiem, niezależnie od tego, czy jest to leżenie na kanapie, czy długie spacery. Możesz mieć pewność, że ci czworonodzy domownicy będą cię śledzić na każdym kroku i będą chciały pójść z tobą nawet do łazienki.

Potężny wygląd i siła

Złe zachowania nie będą tak samo uciążliwe jeżeli ma się małego psa w porównaniu z dużym. Kiedy duży pies jak rottweiler ciągnie cię na spacerze, to prawie tak jakbyś był ciągnięty przez drugiego człowieka. Tylko dodatkowo z napędem na 4 łapy. Za to jeżeli ta sama siła ciągnie cię na rolkach, to już jest zupełnie inna sprawa i świetna zabawa. Ich wygląd jest bezpretensjonalny, ale mimo to robi duże wrażenie. Ich ciemne oczy mogą wydawać się dla przypadkowych osób groźne, ale jako właściciel wiesz, że to są oczy największego obiadowego żebraka. Krótka sierść z podszerstkiem jest gubiona średnio 2 razy do roku i nawet częste wyczesywanie nie zapobiega zostawianiu jej w kątach mieszkania.

Domownik - Hodowla Uncanny Rottweiler

Moje doświadczenia

Moje psy pokazały mi, że nie od rasy zależy najwięcej, ale od konkretnego psa. Jak one się różnią? Mój pierwszy rottweiler nie potrafił szczekać i musiałam go nagradzać kiełbasą żeby zaczął. Później zamieszkała z nami suczka i ona szybko podłapała, że za szczekanie dostaje się dobre rzeczy. Starszy nadal nie do końca umie szczekać. Suczka doskonale szczeka na wszystko.

Aportowanie może odbywać się w nieskończoność, szczególnie kiedy jego ulubiona zabawa to przynoszenie piłki. Jak nie chce już biegać, to kładzie ją na nodze, próbuje wsadzić w rękę. Jak nie spadnie na ziemię to znaczy, że trzymam i teraz już muszę mu rzucić.

Kiedyś podczas zabawy zrobił sobie coś w łapę, kulał i popiskiwał co jakiś czas. Pojechaliśmy do weterynarza i nagle zdrowy pies, chodził, wąchał, przymilał się do pani w recepcji. Nic nie pokazał przy badaniu łapy. Trzeba było zrobić RTG, bo w ogóle nie pokazał, że coś go boli.

Złapał kiedyś gołębia w locie, ale jak zorientował się, że to nie piłka, to od razu to wypluł. Gołębia zawieźliśmy do weterynarza, na szczęście nic mu się nie stało. Rottweilery były w przeszłości wykorzystywane do zaganiania bydła. Instynktownie dalej czują potrzebę ganiania za szybko poruszającymi się obiektami.

Rottweilery w kuchni - Hodowla Uncanny Rottweiler

Podsumowując, rottweiler nie jest taki straszny jak media go pokazują, ale też nie jest miłym pieskiem dla każdego. O tej rasie narosło wiele mitów, na które nie zasługują. Od nas – ludzi – bardzo dużo zależy jak są postrzegane te psy. Zarówno od właścicieli i tego jak wychowują swoje psie pociechy, ale też od ludzi, którzy patrzą na rottweilery przez pryzmat ich złej sławy.

Zobacz więcej naszych psów na: https://www.facebook.com/uncannyRottweilers