Rodzaje żywienia psów

Jak prawidłowo żywić psa? Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź wielu właścicieli psów, a nie ma ono jednoznacznej odpowiedzi. Dieta, która jest odpowiednia dla jednego osobnika, niekoniecznie będzie dobrze wpływać na innego.

Zarówno uzębienie jak i układ trawienny psa są przystosowane głównie do diety mięsożernej, ale nie wyklucza to spożywanie przez niego także składników roślinnych. Podobnie jak i u człowieka, dieta psa powinna być zróżnicowana, a właściciel powinien dbać o regularne i zbilansowane posiłki i stały dostęp do świeżej wody. Jako, że pies potrzebuje także dużo ruchu, dieta powinna uwzględniać białko, tłuszcz oraz węglowodany. W zależności od codziennej aktywności psa, proporcje powinny ulegać nieznacznym zmianom, np. pies codziennie uczęszczający na spacery czy ćwiczący powinien spożywać więcej białka, a pies leżący na kanapie, spożywać mniej. W obecnych czasach karmienie psów rozwinęło się do osobnej gałęzi przemysłu spożywczego, dlatego warto przyjrzeć się poszczególnym rodzajom psich pokarmów.

Rodzaje żywienia psów

Suchy Pokarm

Suchy pokarm, to tak zwane krokiety, które są spakowane w mniejszych bądź większych torbach i są bazą sprzedażową sklepów zoologicznych. Karmy mogą być tzw. fast foodowe i one nie są karmami najwyższej jakości (głównie są oszczędne w składniki pochodzenia zwierzęcego na rzecz nadmiaru ryżu, zbóż i innych wypełniaczy) i specjalistyczne, które przeważnie są bardziej zbilansowane i nie widać w ich składach oszczędności producenta.

Suche karmy zwykle są przygotowywane pod konkretną wielkość, wiek, a nawet rasę psa. Dodatkowo na rynku możemy znaleźć specjalne karmy dla psów z problemami: skórnymi, trawiennymi, alergiami pokarmowymi,  z nadwagą i niedowagą. Warto zwrócić uwagę na skład karmy, gdzie produkty pochodzenia zwierzęcego powinny stanowić minimum 30%. Jeżeli skład nie jest podany, lub nie jest zawarta informacja o procentowym udziale składników, lepiej poszukać czegoś innego.

Na rynku możemy znaleźć różne karmy, ale którą wybrać? W początkowym okresie najlepiej karmić tą samą karmą, którą szczenięta dostawały w hodowli i jeżeli nie występują żadne problemy, alergie lub niestrawność, zostać przy niej aż do zmiany na pokarm dla psów dorosłych. Na rynku jest dużo rodzajów karm i jeżeli nie mamy doświadczenia, najlepiej zapytać hodowcy, lub w specjalistycznym sklepie zoologicznym.

Gotowane jedzenie

Karmy gotowane to po prostu ugotowane mięso, warzywa i wypełniacze. Dieta ta ma wiele minusów. Pierwszym z nich jest zaangażowanie czasowe: trzeba poświęcić dziennie 30 minut do godziny na przyrządzanie psu takich posiłków. Inną zagwozdką jest odpowiednie bilansowanie składników, co jest o tyle trudne, że nie mamy pewności, co do składników samemu kupionych, a pamiętać także trzeba o tym, że podczas gotowania wiele wartościowych składników uchodzi z jedzenia. Psy nie trawią w pełni warzyw, więc w psich odchodach mogą być ich resztki.

Są dwa podejścia do proporcji składników w karmie. Pierwszy z nich to ⅓ mięsa, ⅓ warzyw i ⅓ wypełniacza. Drugi z nich zakłada, że jako pies jest drapieżnikiem, to jego dieta powinna opierać się głównie na białku pochodzenia zwierzęcego. To oznacza, że pies powinien dostawać ½ mięsa i po ¼ warzyw i wypełniaczy.

Standardowa dawka jedzenia dla psa dorosłego to 10g mięsa na kg masy ciała. Czyli jeżeli karmimy w proporcjach 1/3, to dla psa, który waży 50kg to 500g mięsa, 500g warzyw i 500g wypełniaczy.

Posiłki powinny być różnorodne, tak aby zapewnić wszystkie składniki mineralne i witaminy jakie są psy potrzebne. Dla psów o normalnej budowie ciała, najlepsze jest mięso lekko tłuste III, a nawet IV klasy. Może to być mięso wołowe, drób, baranina, również w mniejszych ilościach wieprzowina. Podroby powinny stanowić dodatek, nigdy bazę karmy ze względu na małą ilość składników odżywczych oraz metale ciężkie, które mogą odkładać się w np. wątrobie. Nie można podawać gotowanych kości (w szczególności drobiowych), ze względu na to, że po ugotowaniu łamane kości mają ostre krawędzie i mogą uszkodzić, a nawet przebić przewód pokarmowy lub utknąć w nim.

Warzywa i owoce powinny być podawane różnorodnie: marchewka, pietruszka, seler, buraki, brokuły, jabłka, gruszki, truskawki i wiele innych. Większość warzyw i owoców można podawać psom, jednak nie można przesadzać z ich ilością. Jeżeli mamy wątpliwości najlepiej wcześniej sprawdzić, czy jakiś składnik nie jest toksyczny lub nie wpływa źle na psy.

Jeżeli chodzi o wypełniacze, to najczęściej używanym jest ryż oraz makaron. Często dla psów alergicznych lub z problemami z nerkami jako wypełniacza używa się gotowanych ziemniaków.

BARF

Jest to jeden ze sposobów żywienia psa. Jest akronimem od Biologically Appropriate Raw Food.

Jest to dieta oparta głównie na surowym mięsie i kościach, które powinny stanowić 60 – 80%, urozmaicone dobrej jakości resztkami jedzenia ludzkiego.

Zwolennicy tego rodzaju diety podają jako argument to, że pies pochodzi od wilka i powinniśmy go karmić jakby nim był. Ludzie zauważają poprawę sierści, zmniejszenie kamienia nazębnego, jakości stolca, mniejsza potrzeba odrobaczania oraz, że jest tańsza niż inne rodzaje pokarmu.

Według ostatnich badań genetycznych, pochodzenie psów jest znacznie bardziej złożone przez co dieta BARF nie ma takiego uzasadnienia genetycznego źródło.

BARF może być dobrą dietą ze względu na zawartość składników odżywczych w surowych pokarmach, jest jednak dietą wymagającą wiedzy i świadomości, co jest w niej absolutnie zakazane.

Nie można przesadzić z ilością kości w diecie, gdyż może ona spowodować zator w jelitach, oraz nie można podawać kości po ugotowaniu, bo ich krawędzie stają się ostre i mogą przebić przewód pokarmowy.

Dieta powinna składać się głównie z drobiu, całych skrzydeł, korpusów itp. w mniejszej ilości z mięsa czerwonego.

Dodatkowo, należy podawać różnorodnie surowe warzywa oraz owoce.