Pies dla alergika – prawdy i mity

Domowa Hodowla Uncanny Rottweiler > Nowości > Artykuły > Zdrowie > Pies dla alergika – prawdy i mity

Prawie każdy człowiek jest na coś uczulony. Niektórzy nawet o tym nie wiedzą, inni przez całe życie muszą zmagać się z tego widocznymi efektami. Mówi się, że to choroba cywilizacyjna XXI wieku, a z roku na rok, przez zanieczyszczenie środowiska, przybywa ludzi, którzy skarżą się na spowodowane alergią dolegliwości. W przypadku alergii na psy wytworzyło się sporo mitów, łącznie z tzw. hipoalergicznymi zwierzętami i włosem który nie uczula, gdzie w takim razie leży prawda? Czy da się znaleźć psa dla alergika?

Mit 1. Psy z włosami nie uczulają.
Bardzo popularny mit, chętnie powtarzany przez hodowców psów (jako chwyt reklamowy), które nie posiadają podszerstka w szczególności Yorkshire Terrier, Maltańczyk, Sznaucery, Shih tzu, psy szorstkowłose itp. ale to co ludzie nazywają u nich włosami to też sierść! Za uczulenie na psa odpowiada zawarta w ślinie i naskórku lipokalina (Can f1). Mit ten jest niestety powielany, również przez media i bardzo rozpowszechniony. Wydzielanie tego alergenu często nie jest kwestią rasy, a wręcz osobniczą, dlatego w wypadku dużej wrażliwości na ten alergen najlepiej jest spędzić trochę czasu w towarzystwie psa, którego chcemy kupić, dodatkowo, wydzielanie tego alergenu może zmienić się wraz z dorastaniem psa, dlatego zalecane w tym wypadku jest wzięcie psa dorosłego, albo odczulanie przed wzięciem psa.

Mit 2. Łyse psy są hipoalergiczne
Ten mit wynika z tego co poprzedni. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że to nie sierść psa powoduje alergię dlatego niektórzy decydują się na rasy takie jak Nagi Pies Meksykański, Nagi Pies Peruwiański, Chiński Grzywacz bezwłosy. Podobnie jak w przypadku ras bez podszerstka, psy te nie zwiększą znacznie ilości kurzu w mieszkaniu, jednak w przypadku alergii na psa, są znacznie bardziej alergizujące, nawet niż psy które mają tego podszerstka dużo! Wynika to z tego, że nagie psy, muszą produkować znacznie więcej wydzielin ochraniających skórę, w których to właśnie będzie znajdować się lipokalina.

Mit 3. Jeżeli pozbędziesz się psa z domu, alergia zniknie
Niestety ludzie często myślą, że pozbycie się psa z domu spowoduje ustąpienie objawów alergii, jednak i tak przez dłuższy czas, czasami tygodniami, a nawet miesiącami alergeny będą się utrzymywać w miejscu gdzie pies przebywał i wcale objawy nie ustąpią.

Prawda 1. Psy bez podszerstka lub bezwłose mogą pomóc z alergią na roztocza
Wynika to z prostego faktu – psy takie linieją w mniejszych ilościach, albo są trymowane, więc martwy włos nie wypada i nie tworzy się z niego kurz, w którym rozwijają się roztocza. Dlatego jeżeli chcemy uniknąć codziennego odkurzania to dobrze zdecydować się na psa, który linieje w mniejszych ilościach, albo w ogóle nie posiada włosa.

Prawda 2. Można żyć z psem w domu mając alergię
Jeżeli nie jest to bardzo ciężki rodzaj alergii to łatwo można zniwelować jej objawy stosując kilka kroków:
nie wpuszczać psa do sypialni
zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA
regularnie odkurzać
pozbyć się dywanów lub odkurzać je parowo
często kąpać i czesać psa
skontaktować się z weterynarzem aby dieta psa zapobiegała wypadaniu sierści oraz wysychaniu naskórka
skontaktować się z lekarzem, który zastosuje odpowiednie leki lub odczulanie

Prawda 3. To niekoniecznie pies
Nawet jeżeli wydaje nam się, że to pies powoduje problemy alergiczne, to nie musi być on. Białko Can f1 jest słabym alergenem i bardzo prawdopodobne jest, że silne objawy powoduje coś innego. Mogą to być roztocza, pyłki traw i drzew, a nawet poduszka z pierzem, dlatego lepiej przed podjęciem jakichkolwiek kroków, udać się na testy alergiczne i sprawdzić co najbardziej nas uczula.